Letohrad chystá novou turistickou atrakci

Lis 23, 2020 | Aktuality

Projekt začalo město připravovat už před deseti lety, dovést do konce jej umožní dotace z evropských fondů. „Jde o projekt za zhruba třicet milionů korun, z toho 21 milionů korun pokryje dotace,“ uvedl letohradský starosta Petr Fiala.

Zámecký park vybudoval v 19. století hrabě Petr Marcolini – Feretti. V oranžerii v dolní části parku se kdysi pěstovaly tropické rostliny a kaktusy. Projekt objektu vrátí původní využití i podobu, expozice exotických rostlin tu má doplnit australská fauna. V zámeckém parku bude vysazena nová zeleň a přibude mnoho nových prvků, například bylinková zahrada, voliéry s ptactvem, naučný labyrint nebo herní koutek pro děti.

Letohrad uspěl s žádostí o dotaci na projekt Nimptsch nás spojuje, který byl připravován společně s partnerským městem Niemcza. V polském sídle z evropských peněz mimo jiné opraví historickou baštu či vybudují dětské hřiště ve stylu středověku. A kdo byl Nimptsch, který obě města spojuje? „První starostou Letohradu, tehdy Kyšperku, byl Karl von Nimptsch. A ‚von Nimptsch‘ v překladu znamená ‚z Niemczy‘,“ vysvětlil Petr Fiala zajímavost, která vyšla najevo až po uzavření partnerské smlouvy mezi městy.

Získat dotaci nebylo jednoduché, Letohrad to zkoušel v letech 2016 – 2018 třikrát. „Ve všech případech jsme skončili takzvaně pod čarou, mezi projekty, na které již nezbyly finance. Až v roce 2019, s ohledem na změny záměrů žadatelů v pořadí před námi, jsme postoupili mezi financovatelné projekty a v dubnu 2019 nám bylo potvrzeno, že budeme moci dotaci využít,“ bilancoval místostarosta Martin Hatka. Veřejné zakázky na dodavatele běží, zahájení prací se předpokládá letos na podzim. „Dokončení projektu je plánováno v prvním pololetí roku 2022,“ uzavírá starosta.

KDE NÁS NAJDETE

Městský úřad Letohrad
Václavské náměstí 10
561 51 Letohrad

KONTAKTY

+420 465 676 420
e-podatelna@letohrad.eu
Město Letohrad
Nimptsch nás spojuje

NAPIŠTE NÁM

12 + 14 =